X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Poprawa wydajności loch i miotów, zdrowia i mikrobioty jelitowej dzięki suplementowi probiotycznemu opartemu na szczepach Bacillus

Suplementacja probiotykami w okresie ciąży i laktacji może poprawić wydajność loch i zdrowie prosiąt.

7 maj 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Hiperplenne lochy stoją w obliczu poważnych wyzwań, w tym zwiększonej podatności na dysbiozę i stres oksydacyjny, które wpływają zarówno na ich zdrowie, jak i przeżywalność prosiąt. Odżywianie odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu tych skutków, a probiotyki stają się skutecznym narzędziem poprawiającym zdrowie jelit, odporność i ogólną wydajność.

Cel: W tym badaniu przeanalizowaliśmy potencjał suplementu probiotycznego zawierającego Bacillus subtilis i Bacillus amyloliquefaciens jako dodatku do diety dla loch w okresie ciąży i laktacji.

Metody: Do badania włączono łącznie 584 lochy, podzielone na dwie grupy: jedną otrzymującą standardową dietę i drugą suplementowaną 400 g/tonę probiotyku. Lochy były karmione według ustrukturyzowanego programu żywieniowego z trzema fazami diety: wczesna ciąża (1-28 dni), od połowy do końca ciąży (29-90 dni) oraz wspólna dieta przed porodem i laktacją (91-115 dni). Monitorowano spożycie paszy, masę ciała i grubość słoniny u loch, a prosięta ważono po urodzeniu i odsadzeniu. Ponadto badano różne parametry zdrowotne i immunologiczne, w tym punktacja odchodów, poziom kortyzolu w ślinie u loch oraz stężenie immunoglobulin we krwi i siarze. U prosiąt oceniano histomorfometrię jelita krętego, a także liczbę bakterii i aktywność mieloperoksydazy w kale w celu oceny zdrowia jelit i odpowiedzi immunologicznej.

Wyniki: Lochy suplementowane probiotykami doświadczały większej utraty masy ciała podczas laktacji, ale produkowały więcej mleka. Chociaż nie zaobserwowano różnic w grubości słoniny, spożyciu paszy lub parametrach reprodukcyjnych, prosięta od loch karmionych probiotykami miały dłuższy okres laktacji, wyższą masę odsadzenia i wymagały mniejszej ilości leków. W grupie probiotycznej odnotowano również mniej upadków prosiąt z powodu zmiażdżenia. Poziom kortyzolu w ślinie był wyższy przed oproszeniem, ale niższy po porodzie u loch leczonych probiotykami, co wskazuje na zmniejszony stres. Chociaż poziom siary i immunoglobulin w surowicy pozostał w większości niezmieniony, lochy karmione probiotykami miały zwiększoną liczbę Bacillus sp. w kale. Ich prosięta wykazywały lepsze zdrowie układu pokarmowego, z niższą liczbą bakterii chorobotwórczych i wyższą aktywnością mieloperoksydazy do 17 dnia.

Wniosek: Podsumowując, dodanie tego suplementu probiotycznego do diety loch pozytywnie wpłynęło zarówno na wydajność matek, jak i zdrowie prosiąt, wspierając jego zastosowanie jako cennej strategii żywieniowej w produkcji trzody chlewnej.

Barbosa AMS, Carvalho MPS, Naves LP, da Motta SAB, Chaves RF, Resende M, Lima D, Hansen LHB, Cantarelli VS. Performance and Health Parameters of Sows and Their Litters Using a Probiotic Supplement Composed of Bacillus subtilis 541 and Bacillus amyloliquefaciens 516. Animals (Basel). 2024;14(23):3511. doi: 10.3390/ani14233511.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

OSZAR »